Dekoracja sali  – “Kilka słów o…”

Bez kategorii | 0 komentarzy

Written by Cudciocia

2023-08-31

Jak urządzić salę przedszkolną, by harmonijnie łączyła estetykę, rozwój dziecka.

Urządzanie przestrzeni w przedszkolu to nie lada wyzwanie! Jak pogodzić ze sobą oczekiwania rodziców, potrzeby dzieci i realia pracy nauczycieli? Przedstawiamy praktyczne wskazówki, jak stworzyć salę idealną.

Przede wszystkim postawmy na kolory. Odpowiednio dobrane barwy ścian i akcesoriów mogą poprawić koncentrację, rozwijać kreatywność i wyciszać nadpobudliwe maluchy. Nie bójmy się odważnych, intensywnych odcieni, ale jeśli zależy nam na uspokojeniu grupki, sięgnijmy po chłodne błękity i zielenie.

Zadbajmy też o ciekawe faktury i materiały. Miękkie dywany futrzane, aksamitne poduchy, drewniane zabawki sensoryczne – te elementy rozwiną zmysły dotyku i percepcję. 

Sala przedszkolna powinna też uwzględniać zainteresowania konkretnych dzieci. Wyeksponujmy ich prace plastyczne, zdjęcia bliskich osób i zwierząt, nawiązania do poznawanych tematów. Poczucie bycia docenionym zdziała cuda!

A co z praktyką? Jak wesprzeć pracę nauczycieli odpowiednią aranżacją sali? Przede wszystkim wyznaczmy kąciki tematyczne i wyposażmy je w pomoce naukowe. Edukacyjne plakaty, zestawy do eksperymentów, książeczki, globusy, gry planszowe – to ułatwi prowadzenie zajęć.

Świetnym uzupełnieniem będą tablice z harmonogramem dnia oraz zestawem obowiązujących zasad. Umieszczone w widocznym miejscu praktyczne infografiki ułatwią wdrażanie rutyny i dyscypliny.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby dekoracje odpowiadały tematyce realizowanej z dziećmi. Jeśli przedszkolaki poznają jesień, można wykorzystać nasze obrazki jesienne z liśćmi, kasztanami i grzybami. Kolorowe, ciekawe grafiki na pewno przypadną dzieciom do gustu i pozwolą im lepiej poznać charakterystyczne elementy tej pory roku. Warto też pomyśleć o dekoracyjnych tkaninach w kolorach jesieni, które można powiesić na ścianach lub wykorzystać do ozdoby sali.

Bardzo ważne są również dekoracje odwołujące się do tożsamości grupy przedszkolnej. Jeśli grupa nosi nazwę “Liski”, koniecznie należy umieścić w sali nasze obrazki przedstawiające sympatyczne liski w różnych sytuacjach. Poczucie przynależności do grupy jest dla dzieci niezwykle istotne, dlatego taka dekoracja pozytywnie wpłynie na integrację i identyfikację przedszkolaków z ich zespołem.

Wszystkie te elementy można ze sobą zgrabnie połączyć, tworząc przestrzeń rozwijającą, a zarazem funkcjonalną. Kluczem jest kreatywne myślenie i uważność na potrzeby konkretnej grupy. Warto poeksperymentować i poobserwować reakcje dzieci. Z pewnością pokochają salę, która będzie dla nich skrojona na miarę!

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *